• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Mezinárodní noc pro netopýry 2012

V bývalém lomu na Chlumu proběhla v sobotu 25.8. 2012 již po osmé Mezinárodní (dříve Evropské) noci pro netopýry.

Mezinárodní noc pro netopýry je osvětová akce zaměřená na ochranu netopýrů. Jedná se o akci s dlouholetou tradicí, která zaujala mnoho odborníků z celého světa.

Rok 2012, který byl vyhlášen rokem netopýra se řady organizátorů rozšířily i do tak exotických lokalit jako je Egypt, Sýrie, Libanon, Korea, či dokonce i Jižní Amerika.

Toho mezinárodní akce se celkem zúčastnilo na 40 států celého světa. V naší republice se letos akce konala na 39 lokalitách. Lidé, kteří se zúčastní takovéto akce, mají možnost se seznámit se životem netopýrů i s možnostmi jejich ochrany. Dozví se také, jak mohou sami pomoci.

Vzhledem k ke skutečnosti, že netopýři žijí s námi doslova pod jednou střechou, je dobré vědět o jejich životě co nejvíc a rozumět jim. Pokud budou lidé dobře informováni o životě a chování těchto nočních zvířat, mohlo by se společné soužití zlepšit.

Netopýří noc na Chlumu pořádá ZO ČSOP Nyctalus ve spolupráci se ZO ČSS Speleologický klub Praha. Tato akce je určena především pro rodiny s dětmi.

Program začal v 10 hodin dopoledne, závěr proběhl kolem 18 hodin.

Při příchodu, každý návštěvník dostal pamětní vstupenku. Již tradičně byl velký zájem o exkurzi, kterou vedli členové speleologického klubu, do zimoviště netopýrů v Srbských a Netopýřích jeskyních. Tyto jeskyně, jsou přístupné pro veřejnost pouze při vyjímečných příležitostech, jako je právě Netopýři noc či soutěž Chlumochod.

Akce se jako obvykle konala v prostoru lomu, před jeskyňářskou záklanou zvanou Archiv.

Právě na prostranství před vstupem do podzemí Archivu si děti ve stínů několika stánků vyráběly netopýry z papíru, skládaly obrázky zvířat. Jednou z dovedností, kterou si děti mohly vyzkoušet, byla echolokace. Tedy hra při které si mohly vyzkoušet orientaci podle sluchu,případně mohly pomoci nalézt netopýří mamince její miminko dle čuchu.

Ve cvičné štole, exkurzní prostoře pro nejmenší návštěvníky a jejich rodiče si návštěvníci vyzkoušeli sčítání různých plastových či plyšových netopýrů. Přesvědčili se, že to vůbec není snadné najít ukrytá zvířata. Během soutěže se nikomu nepodařilo nalézt všechna. Z toho je zřejmé, že ani s reálnými netopýry to není jednoduché. Tito malý šikovní tvorové jsou neuvěřitelně vynalézaví v oboru ukrývání.

Ani letos nechybělo překvapení. Poprvé v historii netopýřích nocí bylo na programu divadelní představení. Věhlasný Milan Korba (mezi jeskyňáři zvaný Surikata, král montanistů) se představil jako schopný principál a sehrál v Archívu se svým ochotnickým spolkem divadelní představení o jeskynní fauně, o nebezpečí závalů a záludnostech číhajících na podzemní badatele. Představení mělo velký úspěch, zejména při monstrozním příchodu tajuplného vycpaného jezevce lidé vstali a vypukli v ovace.

Největší úspěch však už tradičně měli naši ochočení netopýři. Jsou to zvířata, kterým po zranění zůstaly trvalé následky, jsou to v podstatě zvířecí invalidé. Většinou jejich zranění sestává z poškozených křídel. Tato zvířata nemohou být vypuštěna zpět do přírody, protože nejsou schopná lovit potravu a patrně by zahynula hladem.

Návštěvníci mohli vidět rozdíl mezi naším největším netopýrem velkým a jedním z nejmenších netopýrů, netopýrem hvízdavým. Byla možnost si pohladit netopýry pestré Pajdu a Zuzanku, nebo netopýry rezavé Vopici, Betynku, Berušku, Adélku. Velkou hvězdou se stalo „vousaté děťátko“. Jednalo se o letošní mládě netopýra vousatého, které se podařilo odchovat od kojeneckého věku cca 2 týdnů. Celý průběh péče o toto mládě si mohli návštěvníci prohlédnout na fotografiích.

Jedinou komplikací jinak vydařeného dne přinesl poměrně silný vítr. Stánky bylo nutné ukotvit horolezeckými lany a velkými balvany.

Teplé slunečné počasí a bezpochyby i naši netopýři přilákali na 123 návštěvníků.

Zpět na seznam článků