• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Setkání speleologů v Českém krasu 2010

se myslím povedlo. Konalo se v Srbsku, centru Českého krasu 22.-24. října 2010. Naštěstí i počasí velmi přálo a v hlavní programový den (v sobotu) jsme zažili krásné slunné podzimní počasí. A navzdory posunutému termínu (kvůli volbám) se akce zúčastnilo 187 lidí.

V pátek jsme zavzpomínali na v prapředky setkání v osmdesátých letech, kdy ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha pořádal pod vedením Vladimíra Vojíře "Setkání speleologů v Českém krasu s mezinárodní účastí", o nich se můžete dozvědět více v časopisu Stalagmit na Vojířových stránkách. Shlédli jsme historické filmové záběry a několik dokumentárních fotografií. Krom toho se nám podařilo objevit dosud nepříliš známé filmové záběry z Českého krasu. Mohli jsme spatřit legendárního českokrasového badatele Jaroslava Petrboka, či unikátní záběry z těžby během válečných let.

Sobotní den byl vyhrazen exkurzím na pracoviště místních skupin. Pro zájemce o lanovou techniku byl vystrojen neobvyklý 150m traverz v lomu Na Chlumu. Od čtyř hodin jsme začali v kulturním domě (U lanovky) v Srbsku přednáškový a prezentační blok Výzkum v podzemí 2010.

Během soboty se konala i soutěžní výstava fotografií Czech Speleo Photo 2010. Vítězové byli vyhlášeni tentýž den večer. Během celého dne jsme měli možnost získat detailní informace o aktuální fotografické technice od odborníků z FotoŠkoda nebo konzultovat s našimi chyropteroložkami z Nyctalu problémy s letouny (nikoliv airplanes!) a jejich nyní diskutovanou nemocí WNS. V hlavní přednáškové místnosti byly vystaveny mapy a fotografie z historie těžby a objevování jeskyní nejen v lomu Na Chlumu ale i z dalších míst Českého krasu.

Sobotní večer ukončila volná zábava a jam session.

Doufejme, že se podaří tradici těchto setkání udržet i v letech budoucích.

Na shledanou v Českém krasu.

Děkujeme za spolupráci:

-kodl-
foto Ivan Bulíček, Ivoš Záruba, Karel Ryšánek

Zpět na seznam článků