• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Co nového v létě?

Hotel Český kras v Srbsku:

Po mnoha letech jednání vlastníků bývalého kulturního domu, potažmo hotelu Český kras a úřadů, došlo k rozhodnutí o demolici.

Osud hotelu Český kras je zpečetěn

Kulturní dům později hotel má celkem dlouho historii. Z mladší doby lze uvést zmínku z obecní kroniky. Zde se dočteme že příkladně v dubnu 1973 zde bylo zřízeno kino ( vedoucím byl jmenován J. Konečný, promítačem Ladislav Kukla. Vstupenky prodávala Anna Sýkorová a Marie Průšová. Hrálo se od 19,30 a vstupenka stála 5 Kčs.) Krátce na to vznikla i turistická ubytovna pro 50 nocležníků a další 4 samostatné pokoje. Noc stávala 12 Kčs. V osmdesátých letech minulého století byl tento hostinský podnik oblíbeným místem nejen pro turisty, ale především i pro jeskyňáře.

V sále tohoto podniku proběhlo i nejedno setkání Speleologů v Českém krasu

zde je odkaz na Srbecký občasník, kde je možné si přečíst podrobnou historii hotelu a kulturního domu. 

Nový trenažér SRT na Chlumu

15. července Speleologická záchranná služba pokračovala v revizi a dostrojování vnitřního lezeckého trenažéru v lomu na Chlumu.

Potápění na Velké Americe

Tréning před odjezdem na expedici

O víkendu 15-16. července proběhla akce potápěčů na Velké Americe. Neodolali jsme pozvání a dorazili se podívat, a okusit slast chladné vody v jezeře.

Oblíbenou atrakcí byla i lanovka ....

...s doskokem do vody.

Ryby si pochutnávají na na brambůrkách.

Děti měly možnost se podívat na exkurzi do dopravní štoly.

Již v jiném lomu, na Schniloušáku.

Pohodička na jezeru.

Paleontologie:

V týdnu od 19 do 25. června proběhla pod vedením prof. Ivana Horáčka exkurze Metody kvartérní paleoekologie obratlovců 2017. Akce ve spolupráci s kolegy z Nár.muzea, Geologického ústavu AV ČR a České speleologické společnosti. Kromě výukových demonstračních vycházek byly na programu odkryvové práce, dokumentace odkryvů,  odběry vzorků a jejich zpracování včetně předběžné analýzy fosilií. Základním objektem zájmu byly odkryvy ve složitém komplexu sedimentárních serií kolem hranice staršího a středního pleistocenu v lokalitě Chlum u Srbska.

Fotografie Pavla Kubálka jsou zde 

 

 

-Vlada-

Zpět na seznam článků