• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

EXPEDIČNÍ KAMERA

               

Premiéra filmového festivalu EXPEDIČNÍ KAMERA v pražském AERU opět přináší nejlepší filmy o cestování a outdoorových sportech, středa 19.2.2014

Expediční kamera je přehlídka nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, letos se koná již 5.ročník. I tentokrát je připravena pořádná dávka dobrodružství, objevování, adrenalinu a napětí. Nově i ve 3D!

Takže co letos ve zkratce na Expediční kameře uvidíte? Pěší přechod jedné z nejdrsnějších pouští světa, výpravu za Pygmeji v Kongu, sólolezení v Yosemitech, u kterého se tají dech, první B.A.S.E. jump ve Vysokých Tatrách, první průstupy nádhernými kaňony v Kanadě a jako perličku ježdění na jednokolce v jeskyních.

Filmové projekce budou rozděleny do dvou promítacích bloků (cca 2x 150min.).

Odpolední program od 17:00, večerní program od 20:00

Odpolední program zahájí speleologický 3D blok Marka Audyho, který představí první český 3D dokumentární film DOMINO – HRA V PODKROVÍ ZTRACENÉHO SVĚTA o objevování nejdelší křemencové jeskyně ve stolových horách Venezuely. Následovat bude promítání stereoskopických (3D) fotografií z nejkrásnějších podzemních míst světa.

Ve večerním promítacím bloku vás čeká premiéra filmu TI Z LABSKÉHO ÚDOLÍ, kterou osobně uvede jeden z hlavních aktérů Jirka Slavík alias Prcek. Další host Jarda Krajník - účastník MS v Adventure Race – Costa Rica 2013 vám fotografiemi, videi a vyprávěním přiblíží tento 9 denní expediční nonstop závod.

 

V rámci pražské premiéry Expediční kamery si budete také moci prohlédnout tematickou výstavu Jakuba „Kajmana“ Šedivého z jeho vodáckých cest. A na závěr nebude samozřejmě chybět již tradiční tombola se spoustou nejrůznějších dárků od našich partnerů, kterým tímto patří velký dík.

Podrobný program najdete na webu: http://www.hedvabnastezka.cz/expedicni-kamera/praha-3-ekcz Facebook: https://www.facebook.com/Expedicka

Předprodej vstupenek od 5.2.2014 v kině Aero, Biskupcova 31, P-3 a na bouldrové stěně v Lokal Bloku, Náměstí 14. října 10, P-5.

Manager festivalu – Praha:

Lenka Nováková

607 558 638, lnovakova80@email.cz

 

               

Podrobnější anotace jednotlivých filmů

Autana

Kategorie: Expedice, lezení

Znění: Anglický jazyk, české titulky

Režie: Alastair Lee, Velká Británie, 2012, 55 minut

Anotace: Trojice horolezců Leo Houlding, Jason Pickles a Sean “Stanley” Leary se vydávají na lezeckou expedici do zapomenutého kraje Amazonie ve snaze uskutečnit prvovýstup východní stěnou na impozantní stolovou horu Cerro Autana. Vydávají se tajnou cestou přes vojensky kontrolované územý. Aby získali přístup k posvátné hoře, musí podstoupit rituál u místního šamana. Plavbou po řece Orinoko se dostávají do odlehlé vesnice, kde prožívají traumatizující psychotropní rituál. Samotná cesta k hoře je velmi náročná, musejí se prodírat deštným pralesem plným hmyzu a jiných nástrah. Po překonání všech úskalí může začít vysněné lezení, ale dobrodružství a náročnost tím zdaleka nekončí...

Film získal ocenění na mnoha festivalech, například: Nejlepší horský film - Kendal Mountain Festival 2012, Cena města Teplice - Mezinárodní filmový festival horolezeckých filmů Teplice nad Metují 2013, Hlavní cena - Krakow Mountain Festival 2012

 

Cave unicycling

Kategorie: Adrenalin, jednokolka

Znění: Anglický jazyk, české titulky

Režie: Michael Gerrett, Katie Garrett, Velká Británie, 2013, 7 minut

Anotace: Jeskyňaření a jednokolka? Že vám toto spojení nejde dohromady? Britové Steffan Thomas a Thomas Lupton jezdí na jednokolce již mnoho let a oba jsou také zkušení jeskyňáři, ale teprve nedávno se rozhodli spojit své dvě vášně do nového bizarního a riskantního sportu. Jedni to nazývají “Cave Unicycling”, jiní “Unicaving”, ale většina tomu říká šílenství. Podívejte se na bláznivé kousky, které předvádí se svými jednokolkami v nitru jeskyní. Nebojí se úzkých prostorů, bahna ani tmy.

Ocenění: filmový festival Kendal 2013

 

Domino - hra v podkroví Ztraceného světa (3D)

Kategorie: Vědecká expedice

Znění: České znění

Režie: Marek Audy, Česká republika, 2013, 18 minut

Anotace: Dokumentární 3D film o objevování nejdelší křemencové jeskyně světa na stolových horách Venezuely. Vědecká expedice na stolové hory venezuelské Guayany je jako domino! Masiv Chimantá je náš hrací stůl, expediční tým složený ze specialistů různých vědeckých oborů, jsou hráči. Každý přikládá své kostky do společného hada poznání nitra Ztraceného světa. Název Ztracený svět uvedl do světového povědomí spisovatel Arthur Conan Doyle před sto lety v roce 1912. Ve svém stejnojmenném románu se nechal inspirovat vyprávěním prvních průzkumníků stolových hor. Domorodci tyto prastaré geomorfologické útvary nazývají tepui. Dva tisíce metrů vysoké, kolmé stěny, tyčící se nad neprostupnými guayánskými deštnými lesy, spolehlivě brání návštěvě nejen člověku, ale i většině zvířat. Na pustých náhorních plošinách mohou přistát jen vrtulníky.

Na vrcholcích stolových hor nalezneme díky jejich specifickému klimatu izolovanou endemickou flóru a faunu. Teprve v posledním desetiletí se zde českým a slovenským speleologům podařilo nalézt jeskyně. Byl to unikátní a celosvětově významný objev.

 

Do roku 2002 řada světových geologů nepředpokládala existenci větších jeskyní v těchto horninách. Rozsáhlost podzemních pískovcových prostor však šokovala celý speleologický svět. Některé dómy jeskynního systému Brewer se řadí k největším přírodním podzemním prostorám světa.

Dalším přínosem pro vědu je dosud spoře popsaný mikroskopický život těchto jeskyní.

Dokument zachycuje fyzicky namáhavou práci speleologického týmu, který se snaží zdokumentovat nové části jeskyně a odebrat vzorky neznámých mikroorganizmů.

 

Down the line

Kategorie: Adrenalin, canyoning

Znění: Anglický jazyk, české titulky

Režie: Francois-Xavier“Fix” De Ruydts, Kanada, 2012, 23 minut

Anotace: Hrstka oddaných Kanaďanů přináší nový sport do svých místních hor, sport, který byl zatím spojován výhradně s Utahem a Alpami: canyoning. Navzdory všem očekáváním okolí Vancouveru nabízí úžasná místa pro kaňonáře. Na rozdíl od klasických destinací žádný z těchto kaňonů nebyl nikdy prozkoumáván. Nikdo ani neví, kde všude jsou. Dokumentární snímek sleduje Damiena a Lucii v jejich úsilí o “první generaci” průzkumníků kaňonů v okolí Squamishe, sleduje jejich cestu hlubokými tůněmi a nádhernými vodopády. Jejich láska k objevování je nebezpečná a neuvěřitelně zavazující. Poté, co jste v kaňonu, jediná cesta ven je cesta dolů.

 

Honnold 3.0.

Kategorie: Portrét osobnosti, lezení

Znění: Anglický jazyk, české titulky

Režie: Peter Mortimer, Josh Lowell, USA, 2012, 34 minut

Anotace: Alex Honnold patří k nejznámějším lezcům této generace. Co ho činí jedinečným je to, že většinu svých výstupů podniká sólo a bez jakéhokoliv jištění. Alex zvládá vysoké bouldery, přelezy těžkých stěn i rychlostní rekordy. Mnoho lidí ho považuje za šílence, který riskuje se svým životem. Ale tento snímek vás přesvědčí, že Alex zvládá extrémní lezení s chladnou hlavou a moc dobře ví, co dělá. Nyní se Alex chystá na další velký kousek - přelézt Trojici (velké stěny v Yosemitském národním parku Mt. Watkins, El Capo a Half Dome) za méně než 24 hodin. Uspěje? A s jakým časem?

Ocenění: Nejlepší lezecký film - Banff mountain film festival 2013, Nejlepší horolezecký film - Mezinárodní horolezecký festival Teplice nad Metují 2013

 

Pygmejové - děti džungle

Kategorie: Expediční film

Znění: Slovenský jazyk bez titulků

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2011, 53 minut

Anotace: Fotograf Ivan Bulík přešel Afriku skrz na skrz. Jeho sen je však stále v nedohlednu: touží najít a zachytit život a zvyky nejmenších lidí planety - civilizací neposkvrněných Pygmejů. Začíná hledat ve Středoafrické republice, kde ho místní domorodci převedou přes hranice válkou zmítaného Konga. Při dobrodružném přechodu se vyhýbá místním rebelům, pozoruje pralesní slony i nížinné gorily.

Nakonec se mu sen plní. Hluboko v džungli se spřátelí s kočujícími Pygmeji, kteří ho zaučí do tradičního způsobu života lovců a sběračů. Jejich radost z hudby, tance a života se zdá nekonečná. Jsou to skutečné nahé děti džungle ohrožované nejen jedním z největších válečných konfliktů od dob II. světové války, ale i naší civilizací, která necitlivě válcuje všechno tradiční...

Ocenění: MFOF 2012 - Grand Prix

 

Tatry bez limitov

Kategorie: Adrenalin

Znění: Slovenský jazyk bez titulků

Režie: Josef Pálenik, Slovensko, 2012, 25 minut

Anotace: Parta slovenských vrcholových sportovců přijímá výzvu aby přepsali dějiny extrémních výkonů ve Vysokých Tatrách. V drsném počasí se snaží uspět ve své disciplíně. Podaří se jim zdolat zimní přelez legendární tatranské stěny. Snow kayak exhibice dramaticky končí v nemocnici, zimní bouldering je po mnohých pádech nakonec korunovaný úspěchem. Při historicky prvním B.A.S.E. jumpu ve Vysokých Tatrách z 2633 metrů vysokého Lomnického Štítu tuhla krv v žilách každému členovi týmu. Síla lidské vůle a touha po zdolávaní překážek je ale silnejší než to nejhorší horské počasí a v kritických podmínkách se rodí autentické přátelství. Ve filmu vystupují tito sportovci: lezci

Martin Krasňanský a Tomaš Greksák, basejumper Roman Dubský, freestyle kajakáři Peter Csonka a Nina Csonková.

 

The Empty Quarter

Kategorie: Expedice

Znění: Anglický jazyk, české titulky

Režie: Alastair Humphreys, Leon McCarron, Velká Británie, 2013, 21 minut

Anotace: Inspirováni významným britským objevitelem a spisovatelem Wilfred Thesigerem se dobrodruzi Alastair a Leon vydávají na cestu do nitra jedné z největších pouští na světě, do pusté končiny Rub al-Chálí (The Empty Quarter) na Arabském poloostrově. Na rozdíl od obdivovaného hrdiny si nemohou dovolit velbloudy, ale sestaví si vlastní vozík, na kterém přes písčitou a vyprahlou poušť táhnou náklad o váze 300 kg. Přesto, že se od dob Thesigera ledacos změnilo, mnoho zůstává neměnné. Vedro, hlad a žízeň , duny a pláně, ticho a noci plné hvězd, místní pohostinnost. Vše Alastair a Leon sdíleli s Thesigerem na jejich 1 600 kilometrovém treku přes Arabský poloostrov. Into the Empty Quarter je moderní pojetí klasického cestovatelského příběhu.

 

Ti z Labského údolí

Kategorie: Lezení

Znění: České znění

Režie: Petr Kubík, tvůrčí tým: Jan Pleticha, Simona Ulmonová, Zbyněk Homola, Česká Republika, 2013, 20 minut

Anotace: Labské údolí, které se nachází mezi Děčínem a Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí, zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudy přítomná vůně písku se vám snadno „zaryje pod kůži“. Stejně jako prvovýstupcům – dělníkům skal, pro které se dělání nových cest na pískovci stalo nekonečnou výzvou. Nové směry prostupují stále dle pískovcových pravidel odspodu: „Tak je to přirozené“, jak říká jeden z aktérů filmu Tomáš Sobotka. Odspodu se ale rovná notná dávka adrenalinu, objevování, nebezpečné odskoky do lana, hluboké emoce, které jsou tím pravým kořením lezení na pískovci. Provýstupy na pískovci jsou pro odvážné, i přesto že dnešní tzv. sportovnější cesty jsou kvůli těžším pasážím a novým lezeckým stylům lépe odjištěny. To však neznamená, že ztratily svou dobrodružnou hodnotu. „Ti z Labského údolí“ představí tuto jedinečnou pískovcovou oblast Labské údolí v celé jeho kráse i z ptačí perspektivy. Provede důkladnou sondu do prvovýstupcovi duše a především ukáže, jak samotné prvovýstupy vznikají. Autoři vybrali do filmu ti nejpovolanější prvovýstupce z údolí – Jiřího Slavíka alias Prcka, který patří mezi srdcaře pískovcových oblastí a jednoho z nejaktivnějších prvovýstupců oblasti z poslední doby Tomáše Sobotku.

 

 

 

PROGRAM

Odpolední program: 17:00 – 19:30

40 min - host: Marek Audy - stereoskopické (3D) promítání

18 min - Domino (3D) - objevování nejdelší křemencové jeskyně světa

20 min – promítání fotografií z podzemního světa (3D)

15 min - pauza

7 min – Cave Unicycling - jeskyňaření na jednokolce

23 min – Down the Line - canyoning v Kanadě

52 min – Pygmejové – děti džungle - život a zvyky nejmenších lidí planety

30 min pauza

 

Večerní program: 20:00 – 22:30

20 min – The Empty Quarter - novodobé putování pouští na Arabském poloostrově

30 min – host: Jarda Krajník – povídání o 9-ti denním expedičním nonstop závodě

15 min - pauza

20 min – Ti z Labského údolí - lezecké prvovýstupy v labských pískovcích

25 min – Tatry bez limitov - extrémní sportovní výkony ve Vysokých Tatrách

34 min - Honnold 3.0 - sólo výstupy v Yosemitech

Losování

Cca 22:35 zakončení festivalu

 

Bonus: 22:40 – 23:35

55 min - Autana - lezecká expedice do ztraceného světa impozantní stolové hory

na místě / předprodej

 

Odpolední program

(první promítací blok, začátek v 17:00) 120,- / 100,-

Večerní program

(druhý promítací blok+ bonus, začátek v 20:00) 160,- / 140,-

Celodenní program

(oba promítací bloky + bonus, začátek v 17:00) 240,- / 200,-

 

Předprodej vstupenek od 5.2.2014 v kině Aero, Biskupcova 31, P-3 a na boulderové stěně v Lokal Bloku, Náměstí 14. října 10, P-5.

 

-Vlada-

Zpět na seznam článků