• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Tragedie v Rudicích

V podzemní Moravského krasu zahynula žena; přecenila své síly

11:51 RUDICE (Blanensko) 13. září (ČTK) - Třiatřicetiletá žena zahynula o víkendu v jeskynním systému Rudické propadání v Moravském krasu na celkové vyčerpání a podchlazení organismu. Byla členkou tříčlenného týmu horolezců z Prahy, kteří se rozhodli, že se podívají do jeskyní. "Neměli k tomu potřebné zkušenosti, výstroj, ani výzbroj a o své exkurzi na povrchu nikomu nic neřekli. Zcela podcenili své síly," řekl dnes ČTK Roman Šebela ze Speleologické záchranné služby.

Skupina se vydala do podzemí v sobotu v poledne. Do jeskyní slanili nadšenci v místě, na němž se Jedovnický potok u Rudice na Blanensku propadá a pod povrchem vytváří sérii vodopádů vysokých celkem 86 metrů. Žena přišla o život při výstupu na povrch, když jí asi 30 metrů pod zemí došly síly.

Jeden z horolezců proto vyšplhal nahoru a přivolal pomoc. Amatérská speleoložka ale později upadla do bezvědomí. Nahoru ji museli záchranáři dostat speciální technikou. Na denní světlo se dostala po třech hodinách záchranné operace až v neděli ráno. Lékař mohl jen konstatovat smrt; oživovací pokusy byly marné, řekl ČTK ředitel blanenské policie Radomír Diblík. S ženou, která byla na mateřské dovolené, byl v jeskyni i její manžel

Podle Diblíka se speleologii věnuje stále více odvážných nadšenců, a to bez potřebných zkušeností, znalostí a vybavení. "Jeskyňařina patří mezi módní adrenalinové sporty a v tomto případě vše nasvědčuje tomu, že skupinka amatérských speleologů doplatila na zbytečný hazard," doplnil.

Rudické propadání je druhým nejdelším jeskynním systémem v Česku a vstup do něj je zakázán. Soustava jeskyní měří asi 15 kilometrů. Nachází se ve střední části Moravského krasu a pod zemí ji vytvořil Jedovnický potok. Ten se ztrácí u Rudice a vyvěrá u jeskyně Býčí skála nedaleko Adamova. Proslavil ji badatel Jindřich Wankel, který v ní nalezl bronzovou sošku býčka.

V Moravském krasu je tisíc jeskyní. Veřejnosti přístupné, a to s průvodci, jsou jen čtyři.

Poslední tragédie v krasu se odehrála v roce 1998 v jeskynním systému C-13 u Holštejna. V podzemí se tehdy trojice speleologů pokoušela propátrat koryto Bílého potoka, po němž se plavila v nafukovacím člunu. Jeho plášť se ale o ostré kameny poškodil a trojice skončila ve vodě. Dva jeskyňáře se pak podařilo zachránit, třetí zahynul.

Vladimír Klepáč mol
ČTK

Zpět na seznam článků