Rumunsko 2024 díl první
Na přelomu června a července proběhl již druhý poznávací výpad do Rumunska. Náš malý tým opět dostal od několika kolegů, kamarádů celou řadu dobrých rad a pár nápadů. Svoji troškou do mlýna přispěli i naši příbuzní z Hunedoáry.
Opět bylo co vidět a kde se zastavit. Prošli jsme celou řadu kaňonů aktivně protékaných vodou, navštivili jsme hrad, který se stal inspirací Julese Verna k napsání Tajemného hradu v Karpatech. Zajeli jsme i na jeskyně v okolí Padiše. Takřka jsme se poprali s medvědicí a třemi mláďaty na Transfagaraštské magistrále (trochu přeháním, jen jsme je viděli z pár metrů u silnice). Přežili jsme noční Bukurešť a Brašov a návštěvu Hitchcockova parku (kde přespáva obrovské hejno havranů nebo vran) v Hunedoáře. Takže již teď je jasné, že se do Rumunska vypravíme znovu. Předevšim půjde o jeskyně, ale i o další divy přírody, kterých Česká republika na rozdíl od Rumunska zdaleka tolik nemá.
Colt Fortrees, ruiny hradu, na kterém se měl odehrávat příběh Tajemného hradu v Karpatech. Mapa je zde
Pod hradem se nachází klášter a malý kostel, ze kterého jsme až na hrad slyšeli chvalozpěvy místní mnišské komunity. Na fotografii vidíte interiér tohoto pravoslavného stánku v Schitul Colt. Zvenku vypadá takto
Bálea waterfall, drobnější vodopády v jednoho z odpočívadel Transfagarašské magistrály. Voda je opravdu studená...
Transfagarašská magistrála zde je rychlý popis zde a zde
Lacul Bálea, jezero v nejvyššim místě magistrály. Vrcholky hor překonává několik set metrů dlouhý tunel, který je poblíž jezera.
Lacul Bálea
Začátek nejzajímavější části soutěsky Șapte Scări. Mapa s odkazem je zde
Cestou se překonávají různé překážky, kamení...
žebříky a vodopády.
různé lávky
vodopády...
Údolí je opravdu úzké, nicméně malebné. Ve spodní části údolí je i rozsáhlý alpský traverz, který se dá překonat v sedáku s kladkou. Jde asi o 30-40 úseků v celkové délce určitě přes 2 km.
pokračování příště......
-Vlada-