• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Nejstarší české závody v technickém lezení na laně

Speleologický klub Praha, základní to organizace České speleologické společnosti, organizuje pravidelně "závody v technickém lezení" pod názvem Chlumochod již od roku 2003, počítaje do toho nultý, trochu recesistický ročník, již od roku 2002.

Navíc náš klub pořádal v osmdesátých letech Setkání speleologů v Českém krasu. Pamětníci si jistě pamatují, že v roce 1986 tj. na "VIII. Setkání speleologů v Českém krasu s mezinárodní účastí" se konaly první srovnatelné závody tohoto typu. Špatné počasí tentkrát zahnalo účastníky do ubytovny v Srbsku (dnes ruina hotelu Český kras), protože tábořiště u Berounky bylo vyklizeno kvůli povodni. A právě v této budově se konaly "první závody v technickém lezení na laně".

Jelikož jsem pamětníkem tohoto historického závodu, čekal jsem proto, jak dopadnou dlouho dopředu ohlašované "první závody v technickém lezení" Sambar Steel. Byl jsem zvědav, jak se skutečně poleze, jaká délka a za jakých podmínek. Ukázalo se, že je to závod srovnatelný - konkrétně ta část lezení na laně.

Pátral jsem ještě i o dalších podobných, srovnatelných závodech ve světě a našel jsem - ve Velké Británii se koná již několik let podobný závod při příležitosti akce zvané Hidden Earth. Pokud někdo víte o podobných závodech, tj. lezení na volně visícím laně pomocí technických pomůcek, napiště nám, rádi zařadíme výsledky do našeho TOP žebříčku.

Výsledné časy v jednotlivých závodech nejsou vždy srovnatelné. Na všech závodech se podle dostupných informací leze na laně zavěšeném ve volném prostoru, délka tratí ale není vždy stejná. Dokonce ani podmínky na stejně dlouhých tratích nejsou vždy totožné.

Na trati 33 metrů na soutěži Chlumochod mají závodníci před pokusem dostatek času na odpočinek, proti tomu na soutěži Sambar Steel se leze pouhé 3 minuty po dolezení technické disciplíny. Celková tabulka porovnává výkony jen orientačně, každý ze závodů má své vlastní hrdiny. Na Chlumochodu dosáhla nejhodnotnějších výkonů trojice speleologů Michal Fejgl, Šimon Cipro a Jiří Dragoun. První 2 dali na trati 33 metrů časy pod 50 vteřin, zatímco třetí doslova zaběhl 80 metrů za neuvěřitelných 4:05 minuty.

Hrdinou soutěže v rámci akce Hidden Earth je zase Demien Weare s časem 96 vteřin na trati 40 metrů. V každém případě nejrychlejší námi evidovanou lezkyní je Furlong Imogen s časem 135 s, což je výkon, před kterým se musejí nejen ženy, ale i leckteří mužští borci sklonit.

V roce 1986 na setkání speleologů dali hned 3 borci trať 30,5 metru jenom těsně nad jednu minutu. Byli to Peter Zvodan, Luděk Vlk a Martin Hóta, jejichž výkony jsou o to hodnotnější, že se lezlo často s provizorní výbavou a s jednolanovou technikou nebylo zdaleka tolik zkušeností.

Nejmladší ze soutěží Steel Sambar byla zaměřena spíše na techniku, svého krále rychlostní disciplíny ale našli i tady a stal se jím Norbert Danko ze Slovenska.

No a navíc jsme v úvahu nebrali žádné věkové kategorie. Nejmladším závodníkům bylo 10 let a nejstaršímu bylo 54. Jistě lze těžko srovnávat výkony takto věkově rozdílných borců.

Jediným společným objektivním kriteriem je dosažená průměrná rychlost podle které je žebříček sestaven.

- kodlťůťa-

Zpět na seznam článků