• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Proběhlo Setkání speleologů

Minulý týden proběhlo Setkání jeskyňářů. Akci provázelo příznivé počasí a kvalitní příprava ze strany organizátorů. Akce se zúčastnilo osm členů naší ZO. Mimo to se naše ZO starala o organizaci výstavy fotografií.

Pozornosti členstva neunikla ani sobotní konference Výzkum v podzemí.

Podrobný popis akce najdete níže.

malebná náves ve středu obce

výstava fotografií

výstava slušné sbírky karbidových a benzinových lamp

sobotní vatra...

soutěžní fotografie Roberta Hanuše, pod názvem "...a safra, co s ním" získala 2. místo

Zde přikládám podrobný popis akce od šéfa pořadatelů:

 

 

I. setkání speleologů v Českém krasu se se uskutečnilo ve dnech 14. – 16. dubna 1979. Uspořádala jej ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha za spoluúčasti ZO ČSS 1-01 Český kras a pod patronací ÚV ČSS. Setkání se zúčastnilo 52 speleologů, 8 z NDR a 2 z Rumunska. Bylo připraveno 8 exkurzí. Večer byl věnován promítání diapozitivů a filmů se speleologickou tématikou a posezení u ohně.

V sérii těchto Setkání se jeskyňáři poprvé sešli v Moravském krasu na „Setkání Vilémovice 2018“.

 

„Jak k tomu došlo?“ Za všechno vlastně může Hugo Havel. Několik let mě hecoval, abych zorganizoval Setkání jeskyňářů v Moravském krasu. Já jsem mu oponoval: „Speleoforum, Setkání seniorů, Vzpomínka, Setkání v Českém krasu, kam to chceš ještě nacpat. Nemá to cenu, nikdo nepřijede.“ Pak v roce 2015 odešel Hugoš bádat na věčnost tam nahoru nebo spíš dolů. Myslím, že ale spíš prohání čertice.

Pro 158 jeskyňářů bylo přichystáno 40 exkurzí a do jejich realizace se zapojilo 10 základních organizací ČSS z Moravského krasu. O zázemí se staralo 22 členů ZO 6 – 21 Myotis. Na přípravě se podílelo 8 externistů a poslechu i tanci zahrála 7 členná country kapela Corral. Exkurze vedlo dalších nejméně 20 členů ZO ČSS v Moravském krasu. Lze tedy předpokládat, že do Setkání se zapojilo cca 215 osob.

Uskutečnily se doprovodné akce: promítání filmů se speleologickou tématikou: Podzemní boj s vodou a skalami (1933); Zmizení bílé vody (1965); Cesta za objevem (2006); Dobývání Punkvy pokračuje (2004); Banát (nedatováno); Krajem známým a neznámým. (nadatováno)

Konferenci s přednáškami: organizoval Lukáš Falteisek (ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha)

1. Doly jako mikrobiologická laboratoř – Kateřina Burkartová

2. Vilémovsko speleologicky – Jan Flek

3. Nové trendy v mapování jeskyní – Michal Hejna

4. Pravda a legendy o proutkaření – Obrana zdravého rozumu 2 – Lukáš Falteisek

5. Čeští a moravští jeskyňáři ve Slovinsku a zajímavé historické souvislosti – Ladislav Pecka

6. Kompendium poznatků z oblasti rozpojování hornin ve speleologické praxi – Jaroslav Šanda, Petra Holubcová

Soutěžní výstava fotografií: postaral se Vladimír Bláha se svým týmem z ZO ČSS 1-06 SKP. Vystaveno bylo 40 fotografií 8 autorů. Zvítězily Kapky (Jan Moravec); 2 byl Odpočinek při práci (Markéta Jakovanko) + A safra! Co s ním? (Robert Hanuš); na 3. místě Samička s kokonem (Jan Moravec) + Červená Karkulka v krápníkovém lese (manželé Šírovi).

Otevřené bylo Speleomuzeum (ZO 6-21 Myotis)

Výstavka svítidel, zejména karbidek (Správa jeskyní ČR)

Při prezentaci účastníci obdrželi brožuru 750 let Vilémovic, samolepku s logem setkání a pamětní list. Převzali si také objednaná trička.

Exkurze se uskutečnily na lokality České speleologické společnosti Základních organizací

6 – 01 Býčí skála; 6 – 05 Křtinské údolí; 6 – 06 Vilémovická; 6 – 08 Dagmar; 6 – 17 Topas; 6 – 20 Moravský kras; 6 – 21 Myotis; 6 – 25 Pustý žleb;

6 – 28 Babická a Správy jeskyní České republiky – Správy jeskyní Moravského krasu.

Uskutečnily se exkurze: Býčí skála; Býčí skála – Májová; Nová Drátenická; Vilémovické propadání; Ostrovský žleb; Amatérská jeskyně; Horní Suchdolský ponor; Sedmnáctka; Řečiště; Elfí domeček; Skleněné dómy; Michalka; Závrt Člupek; Závrt Agris; Mastný flek; 1A; ponor Žďár; Šachta Broušek; Větrná propast, Závrt. č. 12; Nagelova propast; Spodní patra Sloupských jeskyní; Odvodňovací štola Punkevních jeskyní.

Láska ke krasu a jeskyním prochází i žaludkem postaral se o ně Catering Bohatý, ZO 6-21 Myotis, ZO 6-07 Tišnovský kras a Michal. Byl přichystán a zlikvidován:

Zabiják špatné zimní nálady – 200 porcí vyprošťovací zelňačky

Oukrop čarodějnice z Kači – 200 porci vyprošťovací česnečka

Sediment z Královy jeskyně na Květnici – 150 porcí jeskyňářského hovězího guláše

Zdivočilé (moru prosté) prase z Olomučan – 70 porcí guláše z divočáka

Macošský drak na vlastním ohni – 85 kg grilovaného selete

Čapa z draka – 15 kg grilované vepřové kýty

Stalaktity Smrtní jeskyně u Vilémovic – 25 kg Trampské cigáry z udírny

Dar od divoženek z Balcárky – 200 ks svatebních koláčků

Spotřebu piva, léčivých jeskyních kapek různých druhů, svařáku atd. nebudu raději uvádět. Jak praví klasik: „tak to bys nepřeplavala, děvenko.“

Předáním „Horkého bramboru Setkání 2019,“ který převzal za předsednictvo České speleologické společnosti místopředseda Zděněk Motyčka, v sobotu večer po zapálení slavnostního ohně. Tímto tradičním aktem bylo Setkání jeskyňářů Vilémovice 2018 oficiálně ukončeno. Příští Setkání 2019 se uskuteční opět v Moravském krasu k příležitosti 50 let od objevení Amatérské jeskyně a 40 let založení České speleologické společnosti.

Dovolím si upozornit na maličkost v rámci Setkání, která je pro některé, ale měla by být pro všechny, zásadní věc. Pokud se týká Slavnostního ohně, jedná se minimálně o slušné, ne-li slavnostní zapálení čtyřmi loučemi, službu ohnivců (upravují oheň a přikládají), uctivost k ohni. Uctivost k ohni znamená, že se do něj nic nehází, nic se z něj nebere a nechá se samovolně dohořet. Pokud se hraje trampská hymna Vlajka (mnoho jeskyňářů je vzalo i za svou) která se hraje pouze při slavnostní nebo smuteční příležitosti, tak se prokazuje úcta. To znamená, že se stojí, zpívá nebo mlčí. Je ještě mnoho jeskyňářů, kteří tyto tradice ctí. Byla moje chyba, že jsem neznalé nepoučil. Udělejte to, prosím, dodatečně. Je to otázka tradice, tolerance a slušnosti.

Sluší se poděkovat všem sponzorům i všem ostatním, kteří pomohli s přípravou a přispěli k bezproblémovému průběhu. Nesmíme zapomenout ani na všechny účastníky, kteří svým přístupem úspěšnost Setkání zvýraznili.

Velkou podporou byla obec Vilémovice v čele se starostou a TJ Vilémovice, která ochotně zapůjčila svůj sportovní areál. Obci se 326 obyvateli děkujeme za vstřícnost a toleranci. Přechodně jsme zvýšili počet obyvatel na 541.

„Tak co Hugoši jsi spokojený? Já ano!“

                                                                                                                                                                                                                                                   Jan Kelf Flek

 

fotografie Pavla Kubálka jsou zde

zde je odkaz na další album z akce 

zde je odkaz na fotografie J. Moravce z jedné z exkurzí 

-Vlada- 

Zpět na seznam článků