Pokračování v průzkumu Propadu
Na sobotu 26. 10. jsme připravili druhé kolo bagrovacích prací na Propadu. Tentokráte jsme zvolili větší a mnohem výkonější bagr. Nutno podotknout, že ve srovnání s minibagrem práce přímo letěla. Během dvou hodin jsme zvládli to, co bychom dělali ručně celé týdny či měsíce.
Tentokráte jsme zvolili větší bagr s dosahem asi 4-5m.
Během kopání se ukázalo, že náletový strom, který nám v létě poskytoval blahodárný chládek se začívá sesouvat. Musel být bohužel odstraněn...
Na rozdíl od minibagru to šlo rychleji od ruky, respektive od lopaty.
Z ptačí perspektivy to vypadalo téměř idilicky, při pohledu z dolní etáže to bylo horší. Prostor, kde manipuloval bagr, byl celý rozryt od radlice a kol. Z toho vyplývá, že nás čekají ještě povrchové úpravy okolí propadu.
Bezpečnou vzdálenost okolo Propadu jsme označili červenobílou páskou.
V pauzách probíhal průběžný průzkum
a fotodokumentace nálezů.
28.10. jsme započali s dokončovacími a začišťovacími pracemi.
Osazování nových schodů na pracovní plošinu.
Připravené dno výkopu před stavbou pažení.
Již téměř hotová kostra pažení.
Hotové ochranné bednění, po dokončení paleontologického průzkumu bude prostor okolo pravděpodobně dovysvahován. Zanedlouho budeme hledat další cestu do hlubin Chlumského masivu.
29.10. proběhl na lokalitě další velký paleontologický průzkum a odběr vzorků, který bude pokračovat i v následujících týdnech. Přítomen byl pan profesor Horáček a jeho kolegové nejen z Přírodovědecké fakulty.
foto: Rudolf, Vlada, Méďa, Věra
-Vlada-