• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Chlum 1954-1960 z archivu ČSS a ZO 1-06

Již 59 let tvoří dominantu lomu na Chlumu obrovský rozval po nepříliš vyvedeném komorovém odstřelu.  

Začátkem roku 1954 byl v lomu proveden „moderní“ komorový odstřel. Snahou těžařů bylo získat cca 60 000 tun kamene. Jako nálož bylo použito 13 tun leteckých pum a část torpéda z ponorky, dopravených vozy z Olomouce a Bílku u Chotěboře.

Výbušniny byly dovezeny 27.- 28. prosince 1953. Provedením výlomu štol a odstřelem byl pověřen národní podnik Povltavský průmysl kamene (dříve Baraba). Odhadovaná cena přípravy odstřelu byla vykalkulována na 2,72 Kč za tunu horniny, tedy asi na 163 297,40 Kčs. Odstřel se nepovedl dle představ těžařů, rozvalový materiál byl obtížně zpracovatelný a při sebemenších pokusech o odklizení se dával do pohybu. Patrně z těchto důvodů se v této části lomu přestalo těžit.

Kuriozitou odstřelu je skutečnost, že byl jedním pracovníkem nafilmován. Existence tohoto 8mm filmu je však nejasná, podnikový účetní totiž odmítl proplatit vyvolání filmu s tím, že „film není součástí výroby podniku“. (pokud by měl někdo povědomí, kde by se dal tento historický kousek nalézt, prosím nechť se ozve na email naší skupiny)

Těžba se přenesla do zadní části lomu, kde přetrvala již jen v malém objemu až do roku 1976.

Rádi bychom touto cestou požádali případné pamětníky či vlastníky historických fotografií či filmů o pomoc. Hledáme fotografie lomu na Clumu, případně obce Srbska či okolí. Rádi bychom získali možnost si obrázky naskenovat a přidat je do archivu naší ZO.

Foto asi leden 1954. Ještě v době před komorovým odstřelem. Ten byl patrně proveden 12.1.1954.

Pohled na střední etáž lomu, otvor v pozadí je větrací štolka do podzemí kaverny. Jedná se o tzv. Archiv. Podzemní prostoru, kde byl umístěn za 2.světové války záložní archiv Škodových závodů. O této podzemní prostoře podrobněji v některém příštím článku.

-Vlada-

Zpět na seznam článků