• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Setkání speleologů v Týnčanském krasu 2012

Ve dnech 21. - 23. září proběhlo za účasti našich 12 členů Setkání speleologů v Týnčanech. Letošní ročník převzal Speleoklub Týnčany pod vedením Radima Broma. Naše skupina, tedy ZO 1-06, zajišťovala konferenci Výzkum v podzemí, včetně vydání sborníku zaštítěného UK a ČVUT a opatřeného ISBN (Mezinárodní standardní číslo knihy; editoři Mgr. Lukáš Falteisek a Doc. Karel Roubík) a fotosoutěž Czech speleo photo (Jan Otava a Hana Jiráková).

Naši týnčanští kolegové se rozhodli uskutečnit Setkání na louce poblíž své základny. Bylo zde postaveno několik stanů: soutěžní, infostan, vyhřívaný přednáškový stan a jídelní. Dále byl v areálu umístěn karavan s cateringem (z vynikajících jídel exceloval gulášek a pivo). Při našem příjezdu louka se stany vypadala na první dojem jako CzechTek. Jen těžkooděnci chyběli.

K večeru se začali scházet hosté. Nakonec se sešlo 134 účastníků. Oficiální začátek Setkání byl stanoven na 20. hodinu, kdy proběhlo uvítaní účastníků a rozeběhla se asi hodinová projekce o historii Týnčanského krasu. Změnou po předchozích akcích bylo uvádění programu konferenciérkou, nejeskyňářkou, která více či méně vtipně uváděla jednotlivé body programu.

Původně již v pátek měla být instalována výstava soutěžních fotografií, nicméně kvůli velké vlhkosti ve stanu jsme se rozhodli fotky vystavit až ráno. A dobře jsme udělali! Během deštivé noci se stan orosil ještě více a bylo třeba převěsit výstavní „panely“, aby fotografie nebyly poničeny skapávající vodou.

V sobotu v 9 hodin ráno začaly exkurze do místních jeskyň, propastí, štol i do činného lomu Skoupý. Ve Velikonoční jeskyni dva naši členové prováděli exkurzanty.

Vyhledávanou atrakcí byl asi 80m dlouhý lanový traverz, který postavila a obsluhu zajišťovala Speleologická záchranná služba.

Velice pozitivní službou byla možnost odložit děti od 4 let do Speleologické školky, která byla otevřena v Infostanu, kde bylo o děti postaráno po celý den, včetně her, soutěží a dokonce i pouštění draků.

Konference, tedy pásmo přednášek a filmů, začala oproti plánu o hodinu později, tedy v 15 hodin. Zaznělo sedm příspěvků a shlédli jsme film o průzkumu zatopené jeskyně Slzy Arkózy od Ivana Kletečky (alias Ivan Dědek), zfilmované psychologické drama Starý pes ze života stárnoucího jeskyňáře, kterého již nikdo nechce, od Milana Korby alias Surikaty a film Netopýři ve tmě. Po konferenci následovala hodinová pauza na občerstvení.

Zhruba kolem 19:30 proběhlo vyhlášení výsledků soutěže Czech Speleo Photo. Výsledky soutěže budou co nejdříve zveřejněny na stránkách www.czechspeleophoto.cz

Po 20. hodině proběhlo oficiální rozloučení s účastníky Setkání, s partnery a sponzory akce a pejskem slečny konferenciérky. Jediné co mě poněkud mrzí je skutečnost, že se o naší pomoci se zajištěním programu Setkání nikdo nezmínil, natož aby poděkoval. Doufáme, že to bylo jen únavou pořadatelů.

Poté následovala prezentace a pozvání kolegů z Liberce, na jejichž lokalitách proběhne v příštím roce Setkání speleologů 2013. Úplně na závěr vystoupila kapela, která hrála k tanci i poslechu.

Sobotní noc byla skutečně vydatná, nedělní ráno bylo ve znamení námrazy a za nehty zalezající zimy. Celá neděle byla zasvěcena úklidu, výjimkou byla exkurze do dolů Březohorského revíru v Příbrami, která začala o 10 hodin.

-Vláďa Bláha-

Zpět na seznam článků