• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Návštěvy v lomu

Na Chlum chodí mnoho turistů, cyklistů, trempů a dalších. S většinou návštěvníků máme dobré zkušenosti. Často se stává, že jim ukážeme naší podzemní základnu, povíme něco o historii a o jeskyních v lomu. Občas se stane, že nám někteří přijdou pomoci i na naše jeskynní pracoviště.

Bohužel poslední dobou se po Českém krasu objevují jiní návštěvníci. Jedná se o milovníky čtyřkolek, motocyklů, a hlavně jedinců, kteří se vyžívají v ničení a poškozování vstupních dveří jeskyň, v likvidování mapových značek a těžebního zařízení.

Při pracovní akci dne 7.7.2012 jsme našli naše pracoviště v tomto stavu. Těžební koza byla rozlámána, část dřevěné pracovní podlahy byla spálena. Nedlouho předtím byl na pracovišti Propad jeden zámek vypáčen a druhý uříznut ...

Úplně zvláštní kapitolou návštěvníků jsou střelci. Někteří střílejí paintballovou či airsoftovou zbraní, jiní si přinesou reálnou zbraň ...

Prosíme všechny návštěvníky, aby se chovali v prostorách lomu ohleduplněji. Nacházíte v CHKO Český kras a zárověň i na speleologické lokalitě. Náš klub na této lokalitě provádí dlouhodobý průzkum. Tím, že nám zničíte vybavení či vytrháte značky, poškozujete a zpomalujete naši práci. Krom toho náš klub nedisponuje tak závratnými financemi, abychom mohli neustále obnovovat vybavení.

Zpět na seznam článků