• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Evropská netopýří noc na Chlumu 2008

Foto: Rudolf Dobiáš
Foto: Rudolf Dobiáš
Foto: Rudolf Dobiáš

Noc na Chlumu přináší každý rok něco úplně nového. Letos (30. srpna 2008) ji organizátoři ZO ČSOP 11/30 Nyctalus, ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha a Správa CHKO Český kras pojali jako celodenní akci rodinného typu s netopýří show. Celkem přišlo 252 návštěvníků, pěšmo, protože v lomu na Chlumu není místo k parkování. Všichni dostali pamětní vstupenky. Největší úspěch, jako vždy, sklidili ochočení netopýři z chovu trvalých hendikepů.

Tradiční dopolední exkurze do netopýřího zimoviště v Srbských jeskyních, kde je obtížný terén, měla variantu pro nejmenší děti, exkurzi do zimoviště v cvičné štole. Čekání na ezkurzi si krátili děti i dospělí výrobou netopýra z papíru. Každý, kdo zhotovil netopýra, byl zařazen do losování.

Letošní ENN byla výjimečná, protože její součástí bylo odhalení naučné tabule Lom na Chlumu v rámci projektu Blíž přírodě. Odhalení tabule bylo slavnostní, nechybělo občerstvení, proslov, komentovaná prohlídka lomu a překvapení. Když přihlížející zapískali, přiletěl obří netopýr. Pro velký úspěch letěl ještě jednou (a také proto, že mnozí ho sotva zahlédli, natož aby stihli vyndat foťák...).

Během celého dne si návštěvníci mohli prohlédnout výstavku Sčítání netopýrů v Českém krasu či Netopýr jako symbol. Nechyběly panely o činnosti Nyctalu a o netopýrech ČR. Informace doplňovaly plakáty s netopýry. Velký zájem byl o propagační předměty, největší oblibě se těšili gumoví netopýři a pexeso.

Odpolední program byl zakončen losováním. Tak jsme se lišácky vyhnuli hodnocení vyrobených exponátů. Vylosovaní vítězové ve 3 kategoriích si převzali ceny osobně nebo jim byly zaslány poštou. Hlavní cenu, trilogii pohádkových příběhů o netopýrech, věnovalo nakladatelství Triton.

Poté se diváci odebrali do Archívu, kde by zřízen promítací sál. A tady byla další novinka - břišní tanečnice předvedla efektní Netopýří tanec. Na její vystoupení navázala přednáška s promítáním věnovaná biologii našich netopýrů v podání Mgr. Anny Zieglerové. Následovalo druhé vystoupení hendikepovaných netopýrů, hlazení, focení, krmení...

Další program se odehrával u štol na Alkazaru. Do sítí natažených ve vchodu do štol byli odchytáváni netopýři, jejich echolokační signály si návštěvníci mohli poslechnout díky detektoru. Celkem bylo odchyceno 27 netopýrů 6ti druhů. Není divu, že 12 největších vytrvalců skončilo s odchyty až nad ránem.

-Dáša-
Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš Foto: Rudolf Dobiáš

Zpět na seznam článků