• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Evropská netopýří noc na Chlumu 2007

Foto: Karel Ryšánek
Foto: Karel Ryšánek
Foto: Vlasta Filler

Netopýří noc na Chlumu začala už dopoledne. V bývalém lomu na Chlumu probíhaly od 10 hodin exkurze do Srbských jeskyní za doprovodu jeskyňářů ze ZO ČSS 1-06 Speleologický klub Praha. V Srbských a Netopýří jeskyni je významné zimoviště netopýra velkého a kriticky ohroženého vrápence malého.

O zimování a druzích netopýrů nejčastěji zimujících v Českém krasu, o zimním sčítání netopýrů v Českém krasu a Evropské netopýří noci se mohli návštěvníci dočíst na informačních tabulích. Nejstaršímu návštěvníkovi, který prošel netopýří zimoviště, je 85 let.

Na Chlum přijela natáčet Česká televize. Trošku je překvapilo, ze netopýři nezimují už v srpnu a nemohou je natočit, jak visí na zimovišti. Do podzemí se bez speciálního vybavení s drahou technikou neodvážili, tak nás alespoň trochu vyzpovídali. Spokojení byli v sále kulturního domu v Srbsku, protože tady mohli zblízka natočit naše hendikepy. Nadšení vyvolalo krmení netopýrů, kteří hlasitě mlaskali do mikrofonu. A tak se ZO ČSOP Nyctalus objevila už v 17 hodin ve zprávách na ČT24 v reportáži o Netopýří noci na Chlumu.

Odpoledne pokračovaly exkurze do jeskyní a program pro děti.

Skládání netopýra z papíru dalo zabrat nejen dětem. Jak se ukázalo, byla to nejnáročnější disciplína ze všech.

Hlavní program začal v kulturním domě U Lanovky v Srbsku v 18 hodin. Už před začátkem si návštěvníci mohli prohlédnout výstavku fotografií Anny Zieglerové, informační materiály o netopýrech, výstavku knih o netopýrech, výstavku publikací ČSOP, zakoupit propagační materiály o netopýrech.

Díky pamětním vstupenkám víme, že večerního programu se zúčastnilo 117 návštěvníků, zimoviště jich prošlo 53 a naše netopýří hrátky vyzkoušelo 23 dětí.

Po přednáškách přišel zlatý hřeb večera, ukázky péče o trvale hendikepované netopýry. Na ně se děti celý den těšily a teď si je konečně mohly pochovat, pohladit i nakrmit. Měli jsme jich tady 8, jednokřídlý Večerníček předvedl, jak loví moučného červa, netopýři rezaví potvrdili svoji trpělivost a nechali si hladit sametové kožíšky. Dětem i netopýrům se nejvíc líbilo krmení, a tak nás nepřekvapila jejich dokulata nacpaná bříška. Rozárka si vysloužila přezdívku Rózakoule.

Odchytové sítě byly nataženy u štoly v Alkazaru a pod můstkem přes Kačák. Do sítě natažené pod můstkem přes Kačák u soutoku s Berounkou se chytili 2 netopýři vousatí a dva netopýři vodní. Ve vchodu do štoly byly určeni čtyři netopýři - velký, ušatý, vodní a vousatý. Diváky překvapila rychlost, s jakou se netopýr ušatý ze sítě vykousal i to, že některé zvíře bez problémů najde díru v síti a prolétne ji.

Netopýr velký nečeká ani chviličku a okamžitě se snaží ze sítě vykousat a osvobodit.

- Dáša -

Foto: Karel Ryšánek Foto: Karel Ryšánek Foto: Vlasta Filler Foto: Vlasta Filler Foto: Vlasta Filler Foto: Karel Ryšánek Foto: Vlasta Filler Foto: Vlasta Filler

Zpět na seznam článků