• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Nový trenažér SRT v Českém krasu. Přijďte se podívat!

V Českém krasu, v lomu na Chlumu u Srbska vznikl nový trenažér jednolanové techniky. Zvolili jsme podzemní prostoru bývalého záložního archivu Škodových závodů, která již několik desetiletí slouží jako základna Speleologického klubu Praha. Prostora, jakož i dobrý přístup k ní, umožňuje příjemný trénink i v zimním období a zároveň přirozeně evokuje jeskynní prostředí.

Šestnáctého června u příležitosti Lezeckého dne ČSS bude tento trenažér, zvaný Chlum-Komora slavnostně otevřen a bude odhalena pamětní deska průkopníku a propagátoru SRT v Československu RNDr. Antonínu Zelenkovi, jemuž je trenažér na počest věnován.Nedílnou součástí bude i tablo s kolekcí historických fotografií .

Trenažér je koncipován primárně na pokročilý nácvik SRT technik za použití všech dostupných prostředků pro použití ve speleologii hlavně pro členy ČSS, ale nejen pro ně.

Jedna hlavní trasa, po obvodu celé prostory, je tvořená cca 20 průvěsovými úseky v různých vzdálenostech a délkách. Přes strop prostory jsou pak ve stejném stylu vystrojeny dva stropní traverzy, opět v několika délkových variacích. Dále trenažér umožňuje nácvik dvoulanového přemostění přes šířku prostory, nácvik přelezení převisu, vertikální plazivky tvořené nastavitelnou deskou, napnuté ocelové traverzy a též nácvik záchrany z lana na dvou samostatně visících lan v prostoru komory.

Tzn, že zde v podstatě lze procvičit vše, s čím se můžete při pohybu v jeskynním terénu setkat.

 

 

Čištění prostory.

Po očištění

Jarda Tošner v akci. (stav ještě před očistou)

Po přestrojení. Každá cesta má svoji barvu

 

-Vlada-

Zpět na seznam článků