• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Velikonoce

Část našeho členstva trávila Velikonoce na domácí lokalitě, na Chlumu. Sobota byla věnována prolongaci v Nové Krápníkové jeskyni (dnes jen torzo původní jeskyně). Naší snahou byl průzkum chodbičky vedoucí ze Síňky nedostupnosti prozatím neznámo kam.

Tato část jeskyně je však velmi blízko povrchu, tudíž dochází k promrzání, přesněji k vysoušení hlinito-písčitých výplní počvy a pokračující plazivky. Vysušení dospělo do stadia takové prašnosti, že se nedá pracovat bez kvalitního respirátoru.

Jeskyně je v těsné blízkosti Fialové a Černé jeskyně, v minulosti, tedy před odtěžením se pravděpodobně jednalo o jeden systém.

Nová Krápníková jeskyně

Nelze pracovat bez respirátoru. I tak je pobyt i práce v domku nepříjemná. (foceno po vylezení)

exkurze

V neděli jsme vyrazili na procházku po krasu. Cílem byl tantokráte pravý břeh Berounky, mezi Srbskem a Tetínem. Prošli jsme nejen břeh, ale i všechny lomy a rokle podél tratě. Součástí výpravy byla i návštěva mnoha jeskyň. Příkladně šlo o  Prašnou, Terasovou, Portálovou a další. Vodítkem nám byl soupis objektu na stránkách Tetínské skupiny. Zároveň jsme si prohlédli i zbytky průmyslových staveb po dávném dolování.

Sraz proběhl na nádraží v Srbsku. Radost nám udělal i parní vlak ženoucí se na Křivoklát.

Jedna z mnoha jeskyň v okolí Tetína

Hned na začátku Starého lomu je krásně vypreparovaný komín. Svého času to byla zcela jistě slušně hluboká propast. Odhadem přinejmenšim kolem 30-40 metrů.

Jedna z jeskyň kousek za Srbskem. Pokud by jste chtěli toto místo navštívit, což ale nedoporučujeme, dávejte velký pozor. Jezdí tam opravdu hodně vlaků!

náves v Srbsku

 

 odkaz na jeskyně kolem Srbska

-Vlada-

Zpět na seznam článků