• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Včera došlo ke zranění jeskyňáře po pádu ze žebříku. Tak znělo námětové cvičení HZS ČR a Speleologické záchrané služby ČSS

"Včera krátce před 15 hodinou došlo k pádu speleoložky z žebříku v Netopýří jeskyni. Její kolega se psychicky zhroutil a odmítal opustit plošinu v horní části žebříku".

Takto znělo námětové cvičení HZS ČR a SZS ČSS!

Přesně v 15,17 tato zpráva zněla linkou 112. V ten moment se rozjela celá akce. Již do 15 minut na naší lokalitu dorazilo z Berouna první vozidlo hasičů s velitelem zásahu. Krátce na to dorazilo další vozidlo s lezci. Zaroveň byla kontaktována Speleologická záchranná služba v čele s velitelem Michalem Novákem a Mojmírem Záviškou. Začali se sjíždět specialisté. Naše skupina zajišťovala "zraněné osoby", spojky, jednoho člena SZS a další potřebnou součinnost.

Počáteční porada velitelů

Lezci HZS

Vzhledem k situaci, kdy nebylo možno pro fiktivní zával v Netopýrce projít nejkradší cestou, šli všechny skupiny mnohonásobně delší trasou přes celou Srbskou jeskyni. Dále pak Propojkou dolu do Netopýří jeskyně. Každá skupina měla zvláštní úkol, jedna zajišťovala přístupovou trasu, další vyhledala postižené osoby, navazovalo se spojení s povrchem, nesli se nosítka atd. V Katedrále byl postaven tepelný stan, ve kterém došlo k ošetření zraněné ženy a proběhla příprava pro transport.

Po její evakuaci záchranáři zajistili sestup muže z vrcholu žebříku. Dál pak vystupoval na povrchu již více méně samostatně, avšak v doprovodu několika záchranářů, kteří mu pomáhali překonávat různé náročnější úseky. V průběhu akce se podařilo jeskyňářům "zprůchodnit" přímou cestu ven z Netopýrky, tudíž na základě této informace se rozhodli záchranáři pro tuto trasu.

Krátce po 21 hodině byli postižení již na povrchu v tepelném stanu.

Vytažení nosítek plazivkou do Netopýřího dómu

Příprava před překonáním vertikálního úseku

Spojení s povrchem zajišťoval bezdrátový vysílač Nikola, novinka z Francie

Prověření tepelného komfortu zraněné

Začátek vertikálního úseku

Na laně...

Osvětlený plac před vchodem do jeskyně. Vzadu za světlem byl hasičský kontejner se zázemím

Většina účastníků cvičné záchranné akce

 

Za sebe musím konstatovat, že jsem z cvičení měl dobrý pocit. Všechny složky pracovaly bezvadně a bylo vidět, že vědí, co dělají.

Jen tajně doufám, že vždy zůstane  jen u cvičení... 

 

 

fotky Věry Petříčkové jsou zde 

fotky Pavla Kubálka jsou tady

zde je /0/">odkaz na stránky ČSS a SZS 

zde je krátký popisek hasičů a jejich fotogalerie 

-Vlada-

Zpět na seznam článků