• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Co nového na přelomu roku 2016-17

Tuto sobotu jsme vzhledem k silným několikadenním mrazům vyrazili obhlédnout náš lom a blízké okolí. K myšlence nás jako obvykle přivedla touha objevit nějaký perspektivní výduch, tedy potenciálně novou jeskyni. Akce byla o to lakávější, že jsme měli možnost použit termokameru, kterou nám zapůjčila naše spřátelená netopýří skupina Nyctalus.

Při příjezdu bylo v lomu asi -12°C, po poledni se oteplilo na -4,2°C. To však moc dlouho netrvalo a teplota začala opět rychle padat dolů.

V pozdním odpoledni jsme si ještě cvičně vyzkoušeli nový trenažér úžin. První nastavený rozměr 36x26cm byl brutální, ale padl. Mnohem příjemnější a tedy i lezitelnější je však profil o pár centimetrů větší... 

Pohled na řeku v Srbsku. Foto P. Kubálek

Zasněžený lom. Foto P. Kubálek

Úžina je zcela vyplněna...člověkem.., Foto P. Kubálek

Více fotek ze soboty na rajčeti Pavla Kubálka 

 

 

Koncem roku, v prosinci 2016 došlo k uzavření vchodů do IV a II. sluje. Při pravidelných obhlídkách Chlumu jsme v loňském roce opakovaně zaregistrovali působení „neznámé osoby“, která prováděla nepovolené sondování v Chlumských slujích. Proto jsme se v souladu s ochranou lokality dohodli na uzavření přístupu na ohrožená místa.

Tato situace nás mrzí, leč nelze postupovat jinak.

Jedna ze zmíněných slují. Foto V. Bláha

Foto P. Kubálek

 

-Vlada-

Zpět na seznam článků