• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Den záchrannářů a Bahnitá sonda

 

Tuto sobotu proběhl Den záchranářů na Solvayových lomech. Využili jsme situaci a vyrazili na tuto akci. Zvláště děti uchvátila technika a ukázky hašení všeho druhu. V 10 a 14 hodin proběhla ukázka zásahu Speleo záchranky. Na ukázku transportu zraněného stěnou v Jižnim lomu byl dokonce vypraven zvláštní vlak s diváky.

Zvlášť velkou atrakcí, především pro děti, byl nekonečný žebřík. Rekord vylezení více jak 148 metrů se však nekonal.

Druhý den jsme se sešli na naší domácí lokalitě na Chlumu. Proběhla pracovní akce jejíž náplní bylo zastavit bahnopád a oprava pažení v místě zvaném Spojovací dóm / Bahenní sonda. Tato prostora se vyznačuje největší koncentrací tekutého bahna snad v celém systému. Částečně pochází z horního patra Srbské jeskyně, kam stéká Propojkou. Právě v těchto místech naši předchůdci objevili v druhé půlce 80. let bahnitý trychtýř, který po rozšíření přešel do volných prostor. Bohužel za posledních takřka 30 let pažení tohoto průlezu stihlo takřka celé shnít.

Na tomto místě je pozoruhodné, že všechny prostory pod tímto bahnitým dómem jsou již bahna prosté, pouze protékány vodou. Prostory samé jsou rozměrné a členité, navíc s vysokou pravděpodobností pokračování do neznáma...

 

fotky od Pavla Kubálka

fotky od Věrky Petříčkové

 

-Vlada-

Zpět na seznam článků