• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Povrchová sonda nad komínem Vlčí vyhlídky na Chlumu

Na základě průzkumu komína v místě zvaném Vlčí vyhlídka v Netopýří jeskyni v lomu na Chlumu jsme vymysleli teorii propojení.

Na první dojem to působilo snadně. Na základě měření radiomajákem jsme určili vzdálenost k povrchu. Ta činila maximálně 16m. Proto jsme se rozhodli provést ještě radiotest. Ten se však patrně z důvodu velké vrstvy sedimentů nevydařil.

Nicméně i tak jsme se rozhodli provést odkryv. Na 27.února se podařilo zajistit nejenom bagr, ale i odborníky z řad paleontologů. Ač jsme předpokládali nálezy, výsledek je v tomto směru stále nejasný. Teprve až se prostor sondy zajistí, bude možné provést bedlivější průzkum. Zatím je zřejmé, že jsme se nedokázali dostat na skalní podklad, byť z indicií, jako je například sutisko na dně sondy je pravděpodobné, že k masivu je již jen kousek. Dokonce byla vyslovena vize, že někde směrem blíže k lomu je dost možná jakýsi skalní schod či práh. Což by mohlo znamenat, že původní vchod do zmíněného komína nemusí být vertikální, nýbrž horizontální.

Místo plánované sondy.

   

Před pracovní akcí je potřeba pořídit vhodné stroje.

Pro naše nejmenší jsme pořídili dva bagry na pásech

Pro dospěláky přijelo JCB

Na vytýčeném místě se započalo s odkryvem.

Brzy jsme byli 3m hluboko.

                   

                    4,5m.

Nakonec 5,5m.

Jako na dráze...

Zajištění pracoviště

Část naší skupiny po dokončení prací, krátce před odchodem domů

Tato část práce byla snadná. Taková pohodová "čumenda" na makající stroj. Mnohem horší a fyzicky namahavější bude pomáhat s profily a pak nalézt vyústění zmíněného komína (Vlčí vyhlídky)

Další fotky jsou na rajčeti Věrky Petříčkové

 

-Vlada-

Zpět na seznam článků