• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Tonda

          Včera večer mne dostihla smutná zpráva. Zemřel Tonda Zelenka.

         

S jeho svéráznou osobností se setkaly celé generace lidí, kteří se zajímají o jeskyně v Česku ale i na Slovensku. Tonda byl naslovovzatým guru jednolanové techniky u nás, pionýr této techniky. Spolu s Gustou Stibrányim, byli jedni z prvních, kdož si tuto techniku nastudovali, školili další a předávali zkušenosti dalším generacím. Tonda byl ten, kdo v bolševických letech zorganizoval nezapomenutelné tréninky na Nuselském mostě, vystrojil ukázkově Tomáškovu propast, nespočet cest na Schniloušáku (Mexiku), propasti na Slovensku a mnoho dalších, vyškolil stovky jeskyňářů, hasičů a dalších lezců. Na základě svého členství v americké NSS (za bolševika!) dostával zpravodaj NSS News, ze kterého překládal články o jednolanové technice, které jsme hltali v našem Stalagmitu.

Před měsícem jsme se domluvili, že spolu natočíme takovou retrospektivu začátků používání jednolanové techniky. Moc jsem se těšil nejen na zajimavou práci. Doufal jsem, že se podaří zachytit prvopočátky SRT u nás od zdroje nejpovolanějšího, ale i Tondův originální humor a slavné obraty jako "Tý chlope, děláš to dobře, ale opravdoví borci to dělají jinak...". Nenatočíme.

Zanikla soukromá speleologická skupina Vertikála, odešel jeden ze  členů skupiny Specialisté, bývalý člen Speleologického klubu Praha a Barrandienu, znalec Českého krasu, kamarád Tonda.

Zdař Bůh!
       
-kodl-

 

Rozloučení s Tondou Zelenkou se konalo 7. března 2015 procházkou Českým krasem. Na Mexiku přibyla další cedulka...

Zpět na seznam článků