• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

O víkendu proběhlo Setkání speleologů v Javoříčku

V termínu 3-5. října proběhlo u kolegů v Javoříčku Setkání speleologů.

Plácek s registrací, foto: Petříčkovi

Program probíhal především na chatě Jeskyňka, kde bylo možné se také ubytovat. Další neformální část setkání se odehrávala na základně ZO Jeskyňáři Prostějov na Březině, kde byla rovněž možnost se ubytovat. Po podpisu "bezpečnosti pohybu v jeskyních" při registraci před chatou dýchla na příchozí atmosféra zimní horské chaty s příjemně vytopenou restaurací. Před chatou byl katering s chutnými klasickými pokrmy i místní specialitou loštickou česnečkou. Konzumovat bylo možné ve velkém zatepleném stanu i na prostranství u chaty.

Kateringový, ale i přednáškový stan, ještě před zaplněním,foto Petříčkovi

Pro milovníky romantiky bylo připraveno ohniště. Stan byl využíván nejen jako občerstvovna, ale měnil se i v přednáškový sál při zahájení setkání a presentaci prvních příspěvků.

V sobotu ráno byla instalována výstava soutěžních fotografií Czech Speleo Photo, letos pod vedením nového prezidenta soutěže Ivo Fišera, který soutěž převzal po Honzovi Otavovi.

V sobotu dopoledne se většina lidí šla podívat na javoříčské jeskyně. Jednotlivé exkurze bez lana, původně avízované pro max. 10 lidí, se nakonec uskutečnily s téměř dvojnásobným počtem exkurzantů, což se projevilo v poměrně dlouhých prostojích před exponovanějšími úseky, kde nám byla pěkná zima. Ovšem jeskyně stály za to! Katedrála je naprosto bombastický prostor, veškeré navštívené jeskyně nás nadchly.

Příprava před exkurzí, foto Petříčkovi

Odchod na exkurzi, foto Petříčkovi

V sobotu odpoledne proběhla v restauraci konference Výzkum v podzemí, organizovaná Karlem Roubíkem a Lukášem Falteiskem.

Účastníci shlédli několik vydařených příspěvků, zajímavým filmem s komentářem Mojmíra Závišky prezentovala svoji činnost Speleozáchranka, film zároveň upozornil na důležité momenty bezpečného pohybu v podzemí.

Na samý závěr programu proběhlo vyhlášení výsledků Czech Speleo  Photo. V letošním ročníku se sešlo na 70 fotografií od 11 autorů z Česka, Slovenska a Polska. Ceny do soutěže věnoval Speleologický klub Praha, ČSS a Foto Škoda.

Na závěr Radim Brom informoval o vyhlášení příštího termínu a organizátora příštího Setkání speleologů na Speleofóru 2015.

Výsledky soutěže Czech speleo photo 2014 budou v nejbližší době zveřejněny na oficiálním webu soutěže. Nicméně Již teď jsou výsledky zveřejněny na facebookových stránkách Czech speleo photo.

Účast na této povedené akci byla hojná, odhadem téměř 180 návštěvníků.

V jeskyni, foto Petříčkovi

Spoustu fotek a dalších informací bude brzo zveřejněno i na webu pořadatelů.

více fotografií najdete na rajčeti Very Petříčkové

dále pak od Krtka, nebo zde 

od Francimuse zde

od Pavla Kubálka zde , případně od Climbera 79

dále je pár obrázků zde

album na webu speleo klubu Týnčany  

případně také na webu Jeskyňář. 

-Daša a Vlada-

 

 

Zpět na seznam článků