• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Cvičení Speleologické záchranné služby

V sobotu 18.ledna proběhlo v prostorách naší základny v lomu na Chlumu cvičení Speleologické záchranné služby pod vedením velitele Mojmíra Závišky a Michala Nováka. Téma cvičení vypadalo asi takto: výcvik záchranářů v ovládání tzv. mikroodpalů pomocí malých patronek, trénink lanových technik a nových metod záchrany, které byly prezentovány na cvičení ve Francii.Právě tyto nové metody se staly hlavním tématem. Za dobu, co jsem je měl možnost sledovat, musím říci, že to chlapcům šlo fakt od ruky. 

Každé správné cvičení zahajuje náčelník a seznámí účastníky s plánem činnosti.

Jedním z námětů cvičení bylo i procvičení tzv. mikroodpalů, techniky zvláště vhodné k vyprošťování uvízlých osob či pro rozšíření úžin v  jeskyni pro cestu s nosítky.

Do vyvrtaného otvoru se vloží nábojky a naládují.

Po přikrytí ochrannou gumou lze odpal iniciovat za použití palníku a kladiva. Tato práce vyžaduje nejen znalosti, dobrý odhad, ale i zodpovědnost.

Po odpalu je nutné majzlíkem a kladivem dočišťovat rozvolněné části kamene.

Další částí cvičení bylo vyprošťování jeskyňáře z visu.

Pro toto cvičení byl vybrán náš lezecký trenažer zbudovaný z klubových prostředků na naší základně v tzv. Archivu. V této prostoře o velikosti asi 10x6x5 metrů máme zbudováno několik lezeckých SRT cest po stropě, ale i po stěnách. Jedná se asi o 25 nýtů v cestách o celkové délce asi 24m a napříč prostorou je natažen i 10m dlouhý traverz. 

více na:

http://speleo.cz/article.asp?nArticleID=896&nDepartmentID=159&nLanguageID=1

-foto Vera-

-Vlada-

Zpět na seznam článků