• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Objev propasti v Chorvatsku

ZÁHŘEB 10. srpna (ČTK) - Tým chorvatských speleologů objevil ve středu země zřejmě nejhlubší svislou podzemní propast na světě, měřící přes 500 metrů. Prohlubeň v pohoří Velebit se prvních 62 metrů pravidelně klikatí a dalších 516 metrů padá přímo dolů, řekla agentuře AP Ana Sutlovičová Baksičová z Velebitské speleologické společnosti.

Nejširší místo prohlubně měří 30 metrů. "Máme v Chorvatsku větší propasti, ale podle dostupných dat je toto nejhlubší svislá proláklina na světě", řekla Baskičová. Na dně jsou četná jezírka a prameny a jedna z největších podzemních kolonií pijavic.

Nejhlubší jeskyní na světě je Voronja v Gruzii, která měří 1710 metrů. Propast objevená v Chorvatsku je však považována za nejhlubší svislou podzemní propast.

Nejhlubší podzemní dírou v ČR je Hranická propast u Hranic na Moravě. Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku 69,5 metru. V zatopené části je dosud potvrzena hloubka dalších 205 m. Celková hloubka je tedy zatím 274,5 metru, neboť dna nebylo dosaženo.

V Chorvatsku se nyní nacházejí dvě z dvaceti nejhlubších propastí na světě. Tamní mohutné pohoří Velebit přitahuje speleology, botaniky i turisty z celého světa kvůli nedotčené přírodě a vzácné flóře a fauně.

Zpět na seznam článků