• Co právě děláme

    Nová kniha o Srbsku
  • Srbsko - kniha z historii obce a jejího okolí, Vladimír Bláha, 2013
    Bue Marino
    Bue Marino
    Netopýří jeskyně

Články, dokumenty, všeobecné informace

Nová ubytovna v Srbsku

Srbárna - základna pro lezce za symbolický peníz

Příběh, jak vznikla základna pro lezce v přípražské vápencové oblasti Srbsku, je tak trochu řekněme nevšední. Již loni jeden nadšenec - říkejme mu třeba Roman získal možnost využívat krásný starý barák 100 metrů na cestě před skalami.

Věnoval nejnutnějším úpravám značnou část svého volného času i peněz a otevřel ho k dispozici lezcům jako lezeckou klubovnu Srbárna. Ale pár měsíců po otevření Srbárnu postihla povodeň. Hladina dosahovala až do patra a na dalšího tři čtvrtě roku byly dveře do klubovny zavřeny. Letos před prázdninami se mu podařilo vše vyčistit, znovu vymalovat a opět vybavit, a tak se lezcům, ale i jiným potřebným otevřela možnost najít základnu, při nepřízni počasí, domluvit si ubytování pro partičku lezců, případně využít pozemek za domem k postavení stanu, no a třeba i domluvit akci se sudem piva. Vše za vskutku symbolické ceny okolo 10 Kč (slovy deseti korun českých) na osobu a noc přespání. (Pivo by mohlo být za 10 až 15 Kč za půllitr.)

Pro různé lezecké, vodácké, cyklistické či jiné podobné sešlosti je na základně kapacita asi 40 míst na spaní ve spacácích na karimatkách v podkroví a 40 míst k sezení v klubu s barem. K dispozici je též pokoj s postelemi pro 3 až 4 osoby s topením a lednicí, v baráku je WC a sprcha s teplou vodou. Dále úschovna kol a lodí. Vedle na pozemku je místo pro pár stanů, po domluvě zde mohou horolezci zaparkovat auto. Provoz klubovny je omezen počasím, protože zde zatím není topení, tak je reálné se domlouvat na akce tak do konce listopadu nebo od konce března.

Roman vysvětluje, : "Je to myšlenka poskytnout něco a nemyslet přitom jenom na peníze a zisk, ale nesmí se to zneužít, je to pro členy ČHS, pro lezce, ale i pro bajkaře, pro kánoisty..." Potýká se trochu s malým zájmem, a tak dnes už netráví celé dny čekáním na návštěvníky, ale radši vyrazí třeba na kolo, za lezením do jiné oblasti, případně mimo ČR. Je třeba se s ním dopředu domluvit. Kontakt a přesnější podmínky jsou na jeho stránkách www.srbarna.cz Nabízí kapacity především oddílům k jejich lezeckým akcím, které chce obeslat mailem dle kontaktů v databázi na webu ČHS. V podstatě, ale neodmítne nikoho, kdo se na něj slušně obrátí v předstihu a bude zrovna volno.

Převzato ze serveru www.lezec.cz

Zpět na seznam článků